Manifest

25/05/16

3


Jestem tu i teraz. Myślę obrazami. Jestem mistrzynią kontrastu, między kreską a kropką, między czerwienią a błękitem. Moim szczęściem jest dialog między nimi.
Żongluję obrazem, skojarzeniem i symbolem. Otacza mnie moja przestrzeń, taka sama, rytmiczna, poznana, trzymam w ręku ołówek, intuicyjnie dokonuję zapisu rzeczywistości. Słowa, myśli, gesty tworzą misterne obrazy. Twórczość jest dla mnie zaglądaniem w głąb siebie. Znajduję, układam, rozrzucam, niszczę i znów ponownie układam obrazy wewnątrz siebie. Taka wewnętrzna niekończąca się krzątanina. Słowa, dźwięki, myśli prześlizgują się bezszelestnie pozostawiając ślad w postaci collage;u twórczości.

Jaka jest natura człowieka ?- zmienna. Wszystkie etapy mojego życia, niosą za sobą nowe fascynacje i inspiracje.
Zawód Artystki – kobiety – matki – jak naczynie połączone, w którym wszystko na siebie jednocześnie wpływa, naznaczone jest mocno rzeczywistością w której obcuje.
Moja twórczość jest szczera, osobista, pozbawiona kalkulacji, z roku na rok dojrzewa wraz ze mną. Pojęcie piękna jest tym co najbliższe, chociaż tak trudne do zdefiniowania i umowne. Wierze w piękno w sztuce i piękno człowieka.

Myślę obrazami. Obrazami zapamiętanym z dzieciństwa, marzeniami i traumami, buduję wewnętrzne archiwum inspiracji. Można tam obok siebie znaleźć – wyblakłe fotografie z lat 60, krzykliwe kiczowate wycinki z gazet, prastare stworzenia z XIX wiecznych rycin, wyprężone dostojne konie, misterne wzory, kwiaty i dziwaczne portrety. Lubię łączyć za sobą motywy, które pozornie do siebie nie pasują, dzięki temu uzyskuję niepowtarzalny efekt wizualny.
Uwielbiam zestawiać ze sobą różnorodne, kontrastowe wzory. Moje prace charakteryzują się bogactwem formalnym, są pełne niezwykłych skojarzeń, kontrastów i eksplozji koloru. Symbolika obrazów daje szerokie spektrum podczas ich interpretacji. Fascynacja collage’ową koncepcją łączenia tematów w obrazie, jest widoczna we wszystkich moich działaniach twórczych. W malarstwie, ilustracji, grafice, obiektach artystycznych oraz projektowaniu graficznym. To właśnie collage’owość jest cecha wspólną mojej twórczości. W oszałamiającej ilości bodźców, jakich dostarcza rzeczywistość, szukam takich, które zatrzymają moją uwagę na dłużej, wyzwolą naturalną potrzebę kontemplacji. Pozwolą zatrzymać zmysłowo – umysłowy taniec słów, wizji i obrazów.